Czy nowy dom albo mieszkanie to dobra inwestycja?

nowoczesny blok mieszkalnyRynek nieruchomości rządzi się swoimi prawami i osoby chcące osiedlić się na swoim muszą podejmować trudne decyzje. Już sama materia pożyczki hipotecznej jest w stanie ludzi wykończyć umysłowo, a co dopiero wszystkie pozostałe dylematy – rozpocząwszy od wybrania miejsca, na przyzwoitym umeblowaniu kończąc.

Nie da się zaprzeczyć – nasze „wymarzone” mieszkanie nigdy nie będzie idealne. Dlaczego? W szczególności idzie o ceny mieszkań oraz specyfikację rynku nieruchomości. Jeśli chcemy rezydować w centrum dużego miasta – obok biura oraz wszelkiego rodzaju uciech – trzeba za to stosownie zapłacić i przypuszczalnie niewiele osób będzie stać na lokum większe aniżeli 45 m. Jeśli natomiast zależy nam na przestrzeni i działce – nie ma wyjścia – trzeba się przeprowadzić na peryferia. No chyba że jesteśmy milionerami, jednakże zakładam, że większości czytelników tegoż tekstu to nie dotyczy 😀

To jednakże, że nasze lokum nie stanie się perfekcyjne, nie znaczy, ażebyśmy mieli przestać się starać. Zróbmy tak, aby jak najdokładniej spełniało nasze wymagania. Na początek więc pożądane jest wyznaczyć swe priorytety. Czy zależy nam prędzej na błyskawicznym dojeździe do pracy i wielkomiejskich rozrywkach? Czy może cenimy sobie ciszę oraz spokój, a niedzielne popołudnie chcemy spędzać nie na kręglach, a na działce przy grillu?

kupno domu

Czy warto inwestować w nowy dom albo mieszkanie?

Mogłoby się wydawać, że każdy z nas dobrze wie, czego potrzebuje. Nic bardziej mylnego. Ileż to znam osób, jakie nabyły mieszkanie gdzieś na peryferiach i teraz nie robią niczego innego nad narzekanie na korki dojazdowe do miasta, niedostatek infrastruktury oraz długie godziny dojazdu do pracy. Z drugiej strony znam także małżeństwa, które nabyły malutkie lokum w śródmieściu i bezustannie utyskują na niedostatek miejsca. Decyzja o zakupie mieszkania jest jedną z poważniejszych w naszym życiu. Naprawdę wskazane jest ją odpowiednio rozważyć.

Pamiętajmy też o kwestii wyposażenia mieszkania bądź willi. Potrzebny będzie szereg sprzętów i urządzeń. Każdy z nas ma inne preferencje. Jedni lubią ogromną powierzchnię, pozostali nowoczesność. Być może nie potrzebujesz wielkiego domu, natomiast jedynie wystarczy Ci nowoczesna kuchnia, elegancka toaleta i salon z kominkiem na środku? A może wprost przeciwnie – świetnie rezydujesz pośród starych mebli, ale potrzebujesz powierzchni jak i ogródka, by wychylić w nim poranną herbatę. Należałoby się dodatkowo zastanowić np. nad kwestią ocieplania i wentylacji. Jeżeli cenimy ciepełko, apartament w bloku z ogrzewaniem miejskim będzie korzystniejszym rozwiązaniem. Pomnijmy, że duży dom ciężko ogrzać i nie jest to wyzwanie bezkosztowe.

Kolejna kwestia to sam remont lub budowa. Z pewnością czasem taniej jest wybudować dom na peryferiach niżeli zakupić rozległe mieszkanie w centrum miasta. Ale w następnej kolejności wypada taki lokal umeblować. Posiadając małą łazienkę i dwa pomieszczenia będzie to o wiele tańsze aniżeli w kontekście 150-metrowego domu.

Naprawdę uważam, iż warto wszystkie te materie głęboko przekalkulować. Nie kupujmy własnego wymarzonego lokalu według powiedzenia, że jakoś to będzie. To naprawdę istotna decyzja w naszym życiu.

Może Ci się również spodoba