Segregowanie zanieczyszczeń, a więc edukacja pociech w zakresie: dlaczego opłaca się zatroszczyć się o ekologię?

Potrzeba segregacji śmieci musi być uświadomiona w społeczeństwie u rodaków już od najmłodszych lat. Nie da się zakwestionować tego, że edukacja najmłodszych w zakresie: dlaczego opłaca się zatroszczyć o środowisko jest kwestią priorytetową, na przykład analizując to, jak aktualnie planeta jest zaśmiecona. W przedszkolach i szkołach zagadnienia takie są cyklicznie poruszane, aczkolwiek ważna jest ta orientacja, jaką dzieci mają przekazaną w rodzinie pochodzenia. To rodzice są przykładem dla pociech, które następnie będą powielały dobre wzorce.

Dla przykładu, opłaca się wyjaśniać maluchom na czym opiera się odbiór elektrośmieci oraz dlaczego tak znaczące jest to, aby te w większości niebezpieczne zanieczyszczenia były wyrzucane oddzielnie. Jednocześnie, warto dzieciom od razu ukazać przykłady tych zużytych sprzętów elektrycznych i elektronicznych, by zwiększać świadomość u dzieci. Innego rodzaju, tak samo istotnym oraz użytecznym tematem do podejmowania jest recykling ubrania, ponieważ wykorzystane elementy garderoby także można wykorzystywać i nie zaśmiecić jeszcze bardziej przyrody. Aktualnie sektor odzieżowy jest dużym obciążeniem dla świata przyrody, tymczasem większość odpadów z ubrań może zostać znowu przetworzona. Pociechy powinny także mieć na uwadze to, jaką funkcję pełni skup makulatury oraz orientować się, że do grupy tej nie wliczają się jedynie stare czasopisma. Są to także wszystkie wyroby wykonane papierowe, jakie będą nadawały się do dalszego przetwarzania. Z recyklingu wyrobów papierowych mogą powstawać nie tylko następne opakowania, ale nawet stroje. Mało tego, przekazywanie surowców do skupu nie jest zadaniem trudnym, a wlicza się do standardowych, kiedy chodzi o troszczenie się o przyrodę.

Mama i tata mają możliwość również wytłumaczyć, na czym opiera się odbieranie odpadów specjalnego przeznaczenia jakim jest odbiór odpadów medycznych oraz na ile znaczące jest to, aby zajmowały się tym firmy mające adekwatne kompetencje. Osobiście zaś każdego dnia mają możliwość dodatkowo dawać przykład poprzez to, że kiedy w mieszkaniu toczy się odświeżanie pomieszczeń zamówią kontener na gruz np. w Warszawie. Można również objaśnić pociechom jak odmieniło się postrzeganie odnoszące się do segregacji śmieci, analizując między innymi to, że działają miejsca jak giełda odpadów i tworzyw w coraz większej liczbie rodzimych miast.