Niepubliczna i publiczna platforma transportowa – jaka jest ich odmienność?

Spółki spedycyjne mają dużą wartość na dzisiejszym rynku. Od ich pracy nierzadko uzależnione są inne firmy. Nie powinno więc dziwić, że od wielu miesięcy odnotowuje się intensywny rozwój tego obszaru. Obecnie możemy spotkać tak samo prywatne, jak również publiczne giełdy transportowe. Czym różni się ich działanie?

Na czym polega platforma transportowa?

Najogólniej giełdę transportową da się określić jako miejsce przekazywania informacji między spedytorami a klientami, którymi mogą być tak samo przedsiębiorcy, jak również osoby prywatne. Przykładowo platforma spedycyjna TFF Trans wskazuje, jak znaleźć właściwą spółkę do współpracy w danym czasie i ułatwia komunikowanie się. Publikowane zlecenia odnoszą się do tak samo przewożonych towarów, jak również środków ich transportu. To doskonałe ułatwienie na przykład dla przedsiębiorców nieposiadających własnej grupy pojazdów i dla przewoźników, którzy chcą zredukować liczbę tras pozbawionych załadunku w drodze powrotnej.

Publiczne giełdy transportowe

Giełdy transportowe są bardzo popularne w branży spedycyjnej. Publiczna giełda transportowa gwarantuje dostęp do zleceń wszystkim jej uczestnikom Dzięki temu platformy te posiadają ogromne zasięgi oraz zapewniają dużą liczbę zleceń. Rodzi to z drugiej strony konieczność sprawdzenia zgłaszających się do nich firm.
Bardzo dobrym źródłem wiedzy na temat pracy platform transportowych może być chociażby blog spedycyjny. Prowadzi go wiele przedsiębiorstw funkcjonujących w branży.

Giełdy prywatne

Alternatywą dla giełdy publicznej, jest prywatna giełda transportowa. Takie narzędzie stosuje się, kiedy usługodawcy nie chcą udostępniać oferty na giełdzie publicznej. Na niepublicznej giełdzie widoczna jest ona tylko dla wybranej grupy sprawdzonych przewoźników. Taka propozycja nie jest widoczna na giełdach publicznych.
Tego typu prywatna platforma dla spedytorów jest zatem poświęcona tym użytkownikom, którzy pracują już z grupą zaufanych przewoźników. Nie ma zatem ryzyka związanego z przypadkowym doborem firmy do współpracy. Ponadto platforma prywatna gwarantuje krótki czas odpowiadanie na ofertę i bezpieczeństwo zawieranych umów.